13 запитань і відповідей про нову реформу ПДР

0
617

Чим загрожують презумпція винності і штрафні бали.

Анонсовані минулого тижня заступником міністра Екою Згуладзе зміни в правилах дорожнього руху викликали широкий резонанс. Опублікований слідом за цим законопроект несе в собі багато спірних питань для водіїв, пише Ліга.

Презентація змін проводилася на виїзному засіданні КМУ 4 квітня. На сайті парламенту текст законопроекту №2562 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху” з’явився 6 квітня.

На думку авторів законопроекту, документ повинен забезпечити три цілі: зменшити кількість аварій на дорогах і постраждалих в них людей, виключити корупцію при фіксації правопорушень та оформленні адмінматеріалів і наблизити до європейських стандартів правила поведінки на українських дорогах.

1. Презумпція вини

Скасовується принцип невинуватості при правопорушення на дорозі. До цього тягар доказування в адміністративному праві завжди було покладено на контролюючий орган, а не на суб’єкта адмінвідповідальності. Зараз же все навпаки має змінитися. Тобто, при зафіксованому в автоматичному режимі порушенні, доказування своєї невинності покладається на позивача (тобто водія або власника техніки).

“Обґрунтування” авторами документа цієї норми суперечить теорії права та наведено для того, щоб дозволити представникам держави перекласти тягар доведення невинуватості з контролюючого уповноваженого органу на осіб, яким ставиться вчинення . Фактично, невідомо, на що можна розраховувати водіям, якщо навіть при існуючіх обов’язках повністю доводити правопорушення, ДАІ часто ігнорує такі приписи.

2. Збільшення терміну затримання: з 3 до 24 годин

Адмінзатримання правопорушника, може тривати до трьох годин, а у випадках, коли за порушення передбачений адміністративний арешт, – і до 24 годин. Різницю між 3 і 24 годинами затримання пояснювати не доводиться. Варто нагадати, що за певними статтями КоАП МВС пропонує також передати йому від судів право застосування адміністративного арешту до порушника.

3. Судді- поліцейські

МВС пропонує повністю відібрати у судів і передати собі повноваження з розгляду справ про адміністративні правопорушення на автошляхах (зміни підлягають ст. 221-222 КУпАП). Зокрема, отримання повноважень МВС стосується позбавлення водійських прав, направлення на примусові громадські роботи, накладення арешту, вилучення транспортного засобу з тих чи інших причин і тощо.

4. Набуття чинності постанов

Зараз постанова про порушення набуває чинності тільки після закінчення строку на її оскарження. Тепер пропонується, щоб постанова про правопорушення (у тому числі зафіксованого в автоматичному режимі), набувала чинності після її вручення особі або отриманні поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні. Постанова про позбавлення водійських прав набирає чинності з дня її винесення.

Різниця очевидна, крім того – вручення, судячи з усього, може передбачати давно знайомі всім зупинки на дорозі і особисте спілкування з водієм необмежене по тривалості.

5. Без протоколу

Протокол не складається в разі вчинення будь-яких адмінпорушень на дорозі, в тому числі зафіксованих в автоматичному режимі (Згідно ч. 2 ст. 258 КпАП). Відповідно, поширений запис водія “з протоколом не згоден, докази надам в суді” може канути в Лету. Хоча паралельно зі ст. 255 КпАП право складати протоколи за такі порушення залишено за поліцейськими.

6. Поліція не міліція

По тексту КоАП замість звичного “співробітник міліції” буде введений термін “поліцейський”, хоча внесення аналогічних змін, наприклад, в ПДД чомусь поки що не передбачено.

7. Штрафи для компаній

Поряд з фізичними особами-водіями, які раніше були єдиними суб’єктами відповідальності, за порушення, що фіксуються в автоматичному режимі, тепер до відповідальності притягатимуться і юрособи – власники транспортних засобів. Крім цього, відповідальності підлягають і фізособи, що завозять транспортні засоби з іноземною реєстрацією на територію країни.

Читайте також:   Заощаджуємо паливо: десять міфів про газобалонне обладнання

8. Штрафні бали

За деякі порушення передбачається використання штрафних балів. Тобто, давно відомий штраф залишається, але (згідно ст. 27 КпАП) він може бути “накладений на громадянина тільки після використання балів”. Штрафні бали будуть присвоювати з розрахунку 150 на рік “кожному громадянину, який має право керування транспортним засобом, щорічно з початку року (з дня отримання права керування транспортним засобом).

Особам без громадянства, або іноземцям, або юрособам присвоювати бали не будуть. Утримання балів із загальної суми щорічного “кредиту балів” водія можливо тільки за правопорушення, зафіксовані в режимі автофіксації.

Суб’єктом правопорушення є або особа, яка керувала транспортним засобом у момент його вчинення, або (лише в разі автоматичної фіксації і при прямому вказуванні на це в Кодексі) – юридична або фізична особа, за яким числиться транспортний засіб.

Наприклад, при порушення, зафіксовані в автоматичному режимі (перевищення швидкості, на заборонний сигнал, порушення правил зупинки і стоянки, виїзду на смугу зустрічного руху і т.д.) – порушником буде юридична або фізична особа, за яким зареєстровано транспортний засіб. У всіх інших випадках (або за відсутності автофіксації), порушником буде водій, який керував автомобілем.

Іншими словами, пропонована система найбільш чітко і зрозуміло могла б спрацювати тільки у випадку, якщо діє система автоматичної фіксації і водій порушує ПДР на транспортному засобі, власником якого сам і є. Як можуть (і чи можуть) застосовуватися штрафні бали, якщо водій-порушник попався на автоматичній фіксації, але використовує не власний транспортний засіб – поки питання.

З одного боку, таке нововведення могло б дозволити дисциплінованим водіям уникати зайвих покарань у вигляді грошових штрафів, отримуючи своєрідний державний міні-кредит лояльності до незначної кількості їх порушень за принципом “з ким не буває”. Це може бути актуально хоча б з урахуванням того, що організація руху та / або інфраструктури (якість дорожнього покриття, розмітки, розміщення і зовнішнього вигляду знаків, світлофорних об’єктів тощо) часто провокують водіїв на ненавмисні і, найчастіше, вимушені порушення ПДР.

З іншого боку, в мережі Інтернет вже поширені порівняльні таблиці з підрахунком того, скільки разів можна порушувати ПДР за рахунок подібного кредиту штрафних балів без наслідків. Чи буде це провокацією для “пробних” порушень водіями – покаже час.

Також залишається питанням, коли саме фактично зможе запрацювати система автофіксації, які конкретно порушення ПДР вона зможе фіксувати, наскільки достовірним і об’єктивним виявиться алгоритм її функціонування, скільки коштів з бюджету буде потрібно для укомплектування дорожньої мережі необхідною технікою.

Незважаючи на те, що “кредит” штрафних балів видається водіям, “мінусувати” він повинен у власників автотранспорту на підставі автоматично знятого зображення номерного знака автомобіля-порушника.

Гіпотетично якщо всі водії-порушники пересядуть на автомобілі, зареєстровані на власників, які не мають водійських посвідчень, то “штрафувати балами” буде взагалі нема кого, а у водіїв-безпосередніх порушників баланс штрафних балів залишиться незмінним, якщо власник не зможе довести, хто саме керував транспортним засобом на момент вчинення порушення.

В даному випадку можуть істотно порушуватися інтереси тих власників, які передали свої авто для управління іншим особам (“” за дорученням, передача реєстраційних документів родичам або друзям, лізингові та прокатні сервіси і т.п.).

Для таких випадків законопроект передбачає можливість звільнення від відповідальності власника (володільця) транспортного засобу, якщо в ході розгляду скарги, буде підтверджена інформація про те, що в момент порушення транспортний засіб (номерний знак) знаходився у володінні чи в користуванні іншої особи. При цьому, відсутня чітка процедура доведення власником фактичного невикористання ним своєї техніки. Якщо ж власником транспортного засобу виступає юрособа, то автори реформи припускають несення нею відповідальності за деякі правопорушення водія.

Читайте також:   Ринок б / у автомобілів пішов «у відрив» від первинного

При цьому залишається порушення ПДР самими співробітниками ДАІ. Виходить, що після скасування ДАІ за деякі порушення ПДР співробітниками Національної поліції повинна відповідати юридична особа – Міністерство внутрішніх справ, що в кінцевому підсумку повинно призводити до оплати таких порушень поліцейських з кишені платників податків (державою самому собі).

9. Скасування “вилок” адмінштрафів для дорожніх порушень

У КпАП існують діапазони для стягнення грошових штрафів “від і до”. Законопроектом передбачається скасувати зазначені “вилки” для порушень на автошляхах, залишивши тільки мінімальні “планки” штрафів.

Наприклад, зараз перевищення водієм швидкості більш ніж на 20 км / год може бути оштрафовано в розмірі від 15 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Після вступу в силу змін, така санкція може скласти або 20 штрафних балів, або тільки 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Однак, незважаючи на нововведення щодо скасування “вилок” штрафів, самі штрафи, як і раніше, залишаються на першому рівні більш широких “вилок” у ланцюжку: штраф – громадські роботи – адміністративний арешт. Тобто, широкий вибір застосування знову залишається за МВС.

10. Проблискові маячки та інші спецсигнали

З незрозумілої причини єдиний виняток з попереднього правила автори законопроекту пропонують зробити за порушення вимог про встановлення і використання спеціальних світлових і звукових сигнальних пристроїв.

Якщо зараз дозволяється застосувати “вилку” адміністративного штрафу в розмірі від 2,5 тис до 3 тис неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією самих незаконних пристосувань, то за новими правилами грошовий штраф повинен скласти чомусь тільки 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з такою ж конфіскацією . Залишається здогадуватися, яким чином таке виключення у вигляді зменшення “планки” штрафу в 5-6 разів за досить поширене порушення зможе відповідати заявленим цілям законопроекту.

11. Тимчасове вилучення та позбавлення “прав”

Широко застосовуване тимчасове вилучення водійських прав тепер повністю скасовується. Багато хто, можливо, зітхне з полегшенням. Хоча – дивлячись, що і з чим порівнювати.

Наприклад, (згідно ст. 318-1 КпАП) позбавлення права керування транспортними засобами тепер набуває чинності як і штраф – з моменту винесення такої постанови (навіть якщо вона незаконна), а якщо ж термін позбавлення складе більше одного року – водійське посвідчення вважається дійсним в електронній базі поліції з дня здачі водієм повторних іспитів на отримання права керування.

12. Оплата штрафу не відходячи від каси

Працівники підрозділів Національної поліції зможуть стягувати штраф на місці вчинення будь-якого “дорожнього” порушення незалежно від розміру і виключно за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.

Хочеться сподіватися, що відповідні записи в базах поліції про накладені і оплачених таким способом штрафах зможуть “погашатися” так само швидко, на місці і в автоматичному режимі.

13. Оплата штрафу постфактум

У разі несплати штрафу протягом тридцяти днів з дня вручення постанови, стягується пеня у подвійному розмірі штрафу. У разі несплати штрафу та пені протягом тридцяти днів після цього він підлягає примусовому стягненню. У разі оскарження штрафу, обчислення строків для оплати штрафу призупиняється до розгляду скарги.

Напишіть відгук