Чого чекати від розумних доріг в майбутньому?

0
238

Бурхливий розвиток високих технологій призводить до кардинальних змін в сучасному світі. Судячи з усього, в найближчому майбутньому найбанальніші автомобільні дороги стануть значно розумніші і зможуть не тільки забезпечувати комфортне пересування по них. Давайте спробуємо зазирнути в найближче майбутнє і подивитися, що нас чекає вже завтра.

Ідея перетворення традиційних автодоріг в щось більше витає вже досить давно. Але тільки останні кілька років наукові уми з усього світу почали дійсно робити конкретні кроки по створенню «розумних доріг». Зв’язати це можна за трьома основними факторами. По-перше, це бурхливий розвиток різних систем розпізнавання дорожньої ситуації та інших електронних «поводирів» в сучасних автомобілях. По-друге, істотне збільшення парку електрокарів і гібридів, яким необхідно поповнювати запаси енергії. По-третє, обіцянки ряду провідних компаній незабаром випустити серійні , оснащені автопілотами.

Як це буде працювати?

Ще наприкінці 90-х років минулого століття компанія Volvo висунула сміливу концепцію Vision Zero. Суть її полягала в тому, що відповідальність за дорожньо-транспортну пригоду повинна лежати не тільки на водієві, але і на автовиробнику, а також проектувальнику конкретної дороги. Андерс Лії (співробітник дорожньої адміністрації Швеції), сказав:

«Водіям, як і будь-яким іншим людям, властиво помилятися. Однак наше завдання в тому, щоб побудувати дороги і організувати рух по ним таким чином, щоб їхні помилки не приводили до подібних аварійних ситуацій».

Ідейним розвитком даної концепції стала так звана «Стратегія-2020». Відповідно до неї, вже до 2020 року компанія Volvo планує добитися того, щоб люди не тільки не гинули, але й не отримували серйозних каліцтв, перебуваючи в автомобілях цієї шведської марки під час ДТП. Не малу роль у цьому мають відіграти й «розумні дороги», які вже почали будуватися не тільки в Швеції, але в ряді європейських країн.

Рано чи пізно всі автомагістралі будуть побудовані в суворій відповідності з трьома основними принципами:

  • Динамічна зміна ширини смуги руху. Це означає, що в залежності від навантаження на ту чи іншу ділянку дороги, її пропускна здатність буде змінюватися. Наприклад, у разі якщо на «розумної дорозі» відбувається уповільнення руху, її розмітка «на льоту» зміниться з трьох до п’яти смуг, що істотно збільшить пропускну здатність.
  • Мала дистанція між автомобілями. Роботизовані автопілоти дозволять дотримуватися меншу дистанцію між машинами (аж до декількох сантиметрів). Крім того, «спілкування» автомобілів між собою дозволить уникнути різких гальмувань і зіткнень.
  • Велика швидкість на магістралях. І знову тандем «розумної дороги» і автопілота дозволить значно підняти середню швидкість на заміських шосе. Дорога зі свого боку буде оснащена датчиками і буде заздалегідь попереджати автомобіля про необхідність змінити смугу або знизити швидкість.
Читайте також:   ЗАЗ не планує випускати автомобілі в 2016 році

Що є вже сьогодні?

На даний момент у ряді країн вже побудовані тестові відрізки «розумних доріг». Наприклад, у Голландії закінчується будівництво інтерактивної «розумної дороги», яка зможе попереджати водія про ти чи інші дорожні ситуації. На даному етапі на дорожнє полотно нанесена флуоресцентна розмітка, яка буде світитися всю ніч.

На другому етапі на асфальт будуть нанесені спеціальні символи, які будуть видні тільки в певних умовах (наприклад, символ «сніжинки» – якщо дорожнє полотно має негативну температуру). Також планується застосування інтелектуального освітлення, яке буде висвітлювати трасу тільки тоді, коли по ній рухається автомобіль.

Аналогічне інтелектуальне освітлення вже застосовується в Гамбурзі (Німеччина), де якраз днями завершилося будівництво першої ділянки «розумної дороги». Адміністрація міста спільно з фахівцями компанії Cisco будували її близько 4 місяців. Крім інтелектуального освітлення на дорозі буде використовуватися ряд датчиків, які фіксуватимуть щільність руху, і використовуючи спеціальний алгоритм, будуть передбачати можливість дорожньо-транспортної пригоди.

Але є й інший погляд на «розумні дороги». Наприклад, у США всерйоз розглядають можливість створення доріг здатних виробляти електрику. Така дорога буде незвична для сучасного водія і складатиметься з трьох шарів, кожний з яких буде використовуватися по-своєму. Верхній шар буде виготовлений із спеціальних високоміцних і вологостійких матеріалів, які будуть здатні витримати навіть багатотонні вантажівки. Але при цьому даний матеріал буде напівпрозорим, щоб забезпечити достатню кількість світла для сонячних елементів, що йдуть другим шаром. Крім того, в таке полотно можна легко вбудувати звичайні світлодіоди, які будуть відображати не тільки розмітку, але й важливу для водія дорожню інформацію. Останній, третій шар буде використаний для розміщення спеціальних «антен», які дозволять заряджати автомобілі, що проїжджають по шосе. Іншими словами, «розумні дороги» майбутнього зможуть заряджати ваш електрокар прямо на ходу за аналогією з сучасними бездротовими зарядками, встановленими в смартфонах.

Читайте також:   Ford відкрив електромобільні патенти для конкурентів

Випробування тестових ділянок подібних «розумних доріг» вже відбувається в декількох південних штатах США. Уряд планує замінити такими дорогами ряд важливих магістралей, але поки це не представляється можливим зважаючи протяжність самих автомагістралей. На даний момент подібне покриття буде використано виключно на автостоянках і на різних АЗС.

Що цікаво, ідея оснащення доріг електромагнітної зарядкою знайшла втілення в ряді інших країн світу. Кілька днів тому стало відомо, що у Великобританії планується виділення спеціальної смуги, оснащеної електромагнітними «антенами». Відповідне індукційне обладнання буде встановлено в декількох тестових електрокарах, у разі якщо проект буде вдалим (випробування почнуться в цьому році і будуть продовжаться 5 років), аналогічні смуги з’являться на усіх міжміських трасах Сполученого Королівства. На будівництво першої ділянки вже виділено $ 779 млн. Доларів США.

До речі, аналогічні індукційні дороги вже кілька років використовуються в Південній Кореї (місто Куми), де міські автобуси курсують за спеціальним маршрутом, використовуючи лише енергію, одержувану «з-під землі». На даний момент протяжність цього маршруту складає близько 25 кілометрів.

Напишіть відгук