Для дизельних автомобілів в Європі стає все менше місця

0
674

Після того, як суд Німеччини визнав, що заборона на в’їзд дизельних автомобілів до історичних міст є законним способом боротьби із забрудненням повітря, цю ініціативу підхопили й інші європейські мерії. Однак боротьба за екологію створила для виробників автомобілів масу інших більш серйозних проблем.

Як розгортається боротьба за екологію

Італія. Процеси поліпшення екології в Європі раптово вирішили прискорити. Зокрема, в Мілані мали намір заборонити в’їзд дизельних авто в центр міста вже з 2025 року. Але тепер планують зробити це раніше.

Мер Мілана Джузеппе Сала сказав, що заборона на в’їзд дизелів в центр міста вступить в силу вже у січні 2019 року. Заборона буде спочатку поширюватися тільки на більш старі дизельні автомобілі, що відповідають стандартам Євро 0, 1, 2 і 3 (фактично будь-який дизельний автомобіль, проданий в Європі до 2006 року). І поки тільки з понеділка по п’ятницю в денний час. Але обмеження будуть поступово ставати все більш жорсткими, а дизельні двигуни Євро-4 (продані до 2009 року), будуть заборонені в Мілані вже з жовтня 2019 року. Хоча, на перший погляд ці заходи виглядають скромними, треба врахувати, що Італія має найстаріший середній вік автопарку серед європейських країн. Тому перший етап заборони буде зачіпають близько третини автомобілів міста.

Велика Британія. Мерії Лондона та інших британських міст виступають з ініціативою заборонити продажі дизельних автомобілів, старших за 10 років. Тобто – нові власники просто не зможуть їх зареєструвати.

Ці останні кроки вказують на подальше зниження привабливості дизельних двигунів в Європі. Хоча всього 10 років тому європейські уряди навпаки заохочували дизельні двигуни, підкреслюючи їх паливно-економічні переваги. Але скандал з дизельним паливом і досягнення в області технологій гібридних та електромобілів, повернули ситуацію в протилежну сторону.

На початку цього року уряд Великобританії оголосив, що планує до 2040 року взагалі заборонити продаж автомобілів і мікроавтомобілів на викопному паливі. Але тепер мер Лондона Садок Кхан заявив, що ця заборона повинна вступити в силу на 10 років раніше – у 2030 році. Його в цьому питанні підтримали муніципалітети Ліверпуля, Манчестера, Оксфорда, Ньюкасла, Брістоля і інших британських міст. Тобто у Великій Британії мають серйозний намір дійсно заборонити продаж нових бензинових і дизельних транспортних засобів з 2030 року. Для цього вже розробляється національна програма оновлення транспортних засобів.

Читайте також:   Китайська Chery відкличе більше 175 тисяч машин через дефект в бензонасосах

Німеччина. Нагадаємо, що суд німецького міста Аахен ухвалив, що заборона на в’їзд дизельних автомобілів в центр міста є законним засобом боротьби із забрудненням повітря. Суд також постановив, що в січні, якщо в місті і землі Північний Рейн-Вестфалія не будуть прийняті інші еквівалентні заходи по скороченню забруднення повітря, тут будуть заборонені дизельні автомобілі.

У лютому 2018 р вищий адміністративний суд Німеччини ухвалив, що заборони на дизельне паливо є законними та ефективними в боротьбі з високим рівнем оксидів азоту, якщо вони застосовуються справедливо. З тих пір Гамбург ввів заборону на дизельні двигуни до 6 Євро в центрі міста. Раніше у червні 2017 року суд також підтвердив, що Штутгарт, – автомобільна столиця Німеччини, має право ввести заборону на дизельне паливо.

Які наслідки може мати заборона дизельних двигунів

Скорочення робочих місць та негативний вплив на економіку. Але не все так однозначно. Зеленим настроям протистоїть економічна доцільність. Так, міністр транспорту Німеччини Андреас Шойер назвав більш жорсткі обмеження «довільними» і сказав, що вони ризикують «знищити найважливішу галузь в Європі». Його підтримує в цьому і міністерство економіки Німеччини на чолі з Пітером Альтмайером. Адже згідно з офіційною статистикою, в німецькій автомобільній промисловості працює більше 800 000 чоловік. Що стосується обороту, то це найбільший виробничий сектор, обсяг продажів якого у 2015 році досяг 400 млрд. євро.

До слова, Volkswagen, через якого і звернули пильну увагу на «чисті» дизельні мотори, планує закривати свій головний завод у Вольфсбурзі (Німеччина) на 1-2 дні на тиждень в період з серпня по кінець вересня. Це робиться для того, щоб привести мотори VW у відповідність з новими європейськими нормами шкідливих викидів, які будуть вимірюватися за новою системою WLTP. Через те, що ця система заснована на реальних даних, а не на теоретичних сценаріях, її результати показують більш високі шкідливі викиди вуглекислого газу. Й це затримує сертифікацію нових автомобілів VW та їхній продаж.

Через це VW змушений знижувати обсяги виробництва деяких моделей на різних заводах. Так само, як це зробили нещодавно в Daimler. Крім того, VW закриє в деякі дні завод в Цвікау. А завод в Емдені буде закритий в деякі дні в третьому і четвертому кварталах через поганий попиту на модель Passat.

Читайте також:   Депутати пропонують скасувати мита майже на всі б / у автомобілі

Можливість підприємців усвідомлено обирати вантажний транспорт. З хороших новин, нові правила WLTP дозволяють транспортним компаніям, багато з яких є малими та середніми підприємствами, отримати доступ до стандартизованої інформації про реальні витрати палива й порівняти різні моделі вантажних автомобілів та автобусів. Це дозволить їм приймати обгрунтовані рішення про покупку і тим самим скорочувати свої рахунки за паливо, на які припадає більше чверті експлуатаційних витрат. Така підвищена прозорість буде стимулювати виробників до розробки більш енерго ефективних автомобілів великої вантажопідйомності. Дані про реальне споживання палива та викиди CO2 будуть знаходитися в Центральному реєстрі ЄС.

Проблеми у логістичній галузі. Ще одна галузь, яку зачепить прагнення до екології – логістика транспортних засобів. Тобто, доставка нових автомобілів від виробників до імпортерів і дилерів. Тут теж намічаються проблеми.

По-перше, виробники завчасно відмовляються від визнаних «брудними» старих моделей. По-друге, європейські дилери прагнуть продати існуючі запаси до вступу в силу нового екологічного законодавства. Інакше їм загрожують штрафні санкції, які негативно вплинуть на відпускні ціни. До того ж попит на брудні авто в Європі різко впаде. Таке позапланове прискорення відразу декількох процесів порушить систему логістичних операцій з доставки та складування нових автомобілів. Про це говорили на Конференції ECG в Мадриді.

WLTP почне застосовуватися до всіх нових автомобілів вже з 1 вересня цього року. А з 1 вересня 2019 го почне застосовується і система RDE – виміри шкідливих викидів на дорогах в реальних умовах експлуатації автомобілів. На думку експертів ECG, заміри по новим системам дадуть збільшення зареєстрованих викидів CO2 на 10-20% у всіх транспортних засобах. А адже в багатьох європейських країнах податок на транспортний засіб залежить як від кількості його шкідливих викидів, так і від його економічності.

Тому, не виключено, що гнані і «нікому не потрібні» в Європі дизеля, можуть за розумними цінами з’явитися в Україні.

Джерело

Напишіть відгук