Електричне таксі: реальність чи фантастика?

0
459

З десяток електромобілів показали столичним журналістам в кінці січня. Серед них вісім седанів Renault Fluence ZE Половина з них будуть працювати в таксі, а друга возити чиновників. Чи зможемо ми відмовитися від бензину і перейти на електротранспорт?

Хто відмовиться дихати свіжим повітрям? Мабуть, ніхто. Тим не менш, ми так звикли до загазованим міських вулицях, що вибравшись на природу ледь не втрачаємо свідомість від надлишку кисню. А потім дивуємося, як могли жити і дихати брудним столичним повітрям, але діватися нікуди – відпустки закінчуються і починається рутина, з гіподинамією і головним болем.

Якщо спосіб життя це справа кожного, то піклуватися про чистому повітрі повинен колективний розум у вигляді громадських та урядових організацій. Принаймні, так вважає Костянтин Євтушенко, інвестиційний банкір і популяризатор електротранспорту в Україні. Торік він запустив проект Shooter.ua і почав проводити експеримент з впровадження електромобілів в службу таксі. Точніше, електромобіля – єдиний Nissan трудиться в таксопарку міста Львова з кінця минулого року, але скоро компанію йому складуть чотири електричні седана Renault Fluence ZE Але спочатку їх показали в Києві, причому в кількості восьми штук. Куди поїдуть інші?

Їх віддадуть в міський муніципалітет, щоб чиновники переймалися ідеєю еко-транспорту і лобіювали законопроекти, які сприятимуть розвитку електромобілів. Серед завдань, які ставить перед собою команди Shooter.ua на перший етап – внести на розгляд законопроекти про скасування ПДВ на ввезення, продаж та експлуатацію електромобілів, скасування ввізного мита, врегулювання питань щодо експлуатації та утилізації акумуляторів, створення інфраструктури (сертифікація і «виписування» стандартів підключення) та інше. Кажуть, що ряд депутатів в Кабміні та профільних комітетах підтримують ініціативу Костянтина Євтушенко, і готові проголосувати за відповідні документи, як тільки вони будуть запропоновані на розгляд.

Не випадково презентація восьми нових електрокарів проходила на території звичайних автосалонів Nissan і Renault. Справа в тому, що Nissan Leaf (перший автомобіль в проекті Shooter.ua) і електричний Renault Fluence ZE, нехай офіційно і не представлені в Україні, проте зможуть обслуговуватися на фірмових сервісних станціях. Та й зазначені автовиробники ставляться до альянсу Renault-Nissan .

Усередині Renault Fluence ZE практично нічим не видає своєї електричної сутності

Читайте також:   Експерти по краш-тестам склали рейтинг автомобільних фар

Звичайно, поки електромобілів трохи і все ж, на одному з найпопулярніших сайтів купівлі та продажу автомобілів можна знайти понад сотні пропозицій. Прада, в основному це завезені з США хетчбеки Nissan Leaf і спортбека Tesla Model S з пробігом.

Так виглядає зарядний термінал

Власне, вісім седанів Renault Fluence ZE теж призначалися не для українського ринку. Вони були придбані зі складу електромобілів для ізраїльського проекту Better Place, який збанкрутував у 2013 році. Не дивлячись на значні приватні інвестиції в $ 850 млн. Проект виявився провальним через некваліфіковане менеджменту, який нераціонально розпорядився ресурсами компанії та … неготовність ринку до ідеї пересування на електромобілях, які потрібно не тільки заряджати, але і міняти у них батареї в далеких подорожах. Адже за рідкісним винятком, електромобіль не перший автомобіль в сім’ї і для їзди на дальні відстані простіше взяти звичайну машину, а електрокаром користувалися для щоденної їзди по міському маршруту. А за зміну батарей, нехай і швидку, ніхто платити не хотів, адже по грошах це схоже звичайної заправці бензином.

Втім, про своє ізраїльському минулому Renault Fluence ZE нагадує тільки характерною в’яззю на екрані монітора. Якщо електромобілі «підуть», то в список мов виробник додасть і український. Але спочатку нам потрібно пройти нелегкий шлях – від популяризації ідеї до її державної підтримки. Не секрет, що за кордоном розповсюдження екологічно чистого транспорту стимулюється серйозними преференціями, від надання безкоштовних місць на парковці, можливості виїхати в «зелені зони», рухатися по виділених для комунального транспорту смугах, аж до компенсації солідної вартості самого електромобіля. А розвинути інфраструктуру не складе великих труднощів, поставити зарядний стовпчик набагато простіше і дешевше будівництва повноцінний АЗС.

На даний момент головний мінус електромобілів – ціна. Але навіть зараз той же Nissan Leaf в Україні можна купити за ціною добре оснащеного однокласника (наприклад, Volkswagen Golf). І це навіть зараз, коли після сплати ПДВ, ввізного мита та акцизу ціна електромобіля зростає на 40%. Крім високої вартості, не менш важливо психологічно звикнути до електричного транспорту. І в цьому, як не дивно, може посприяти важка економічна ситуація, нехай і не відразу. Наприклад, хто був у Китаї підтвердить, що поширення електричних скутерів серед місцевого населення практично повсюдне. Просто для небагатих китайців бензин дуже дорогий, на відміну від електричних технологій. Так невже українці настільки багаті, щоб викидати солідні суми в трубу?

Читайте також:   Як отримати посвідчення водія

Цим питанням задається і Костянтин Євтушенко, хоча проект називає некомерційним. На вихідних він «таксі» на своїй Tesla Model S, беручи за проїзд рівно стільки, у скільки обійшлася б зарядка його електромобіля. Шоковані пасажири деколи не мають дрібниці, щоб відрахувати гривню-півтори за проїзд через увесь Київ. А Костя сміється, отримуючи море позитивних емоцій від шокованих, в хорошому сенсі слова, пасажирів. Звичайно, коли проект Shooter.ua вистрілить, молодий інвестор буде в перших рядах і легко зможе монетизувати своє захоплення Енергозберігаючі технології, а зараз у нього є те, чого так не вистачає багатьом нашим чиновникам – ентузіазм!

Єдиним каменем спотикання на шляху повсюдного переходу служб таксі на електромобілі залишається високе оподаткування на ввезення таких авто в Україні. Після сплати ПДВ, ввізного мита та акцизу ціна на автомобіль збільшується на 40%. Висока вартість авто не дозволяє істотно знизити плату за проїзд. Хоча арифметична різниця між поїздкою на авто з двигуном внутрішнього згорання і електрокаром вражаюча: 10 км на бензиновому авто обходяться в 18 грн, а на електромобілі – в 1 гривню.

Тим часом, провідні автовиробники щосили готують свої версії електромобілів, в тому числі для таксопарків Мадрида, Барселони, Лондона і Берліна. А в Нью-Йорку до 2020 року третина автомобілів таксі повинні бути абсолютно чистими, тобто – електричними. Будемо сподіватися, що незабаром до цих міст додасться Львів, Київ та інші міста України. Принаймні, вже цього літа в Києві стартує знаменитий марафон електромобілів , під патронатом принца Альберта II – що ще треба для популяризації електротранспорту? Тільки політична воля керівництва країни!

Напишіть відгук