Небезпечний для здоров’я запах нового автомобіля?

0
388

Запах нового автомобіля, який більшість покупців вважають привабливим, складається з цілого букета хімічних речовин. Деякі з них можуть бути дуже токсичні. Джерелом запаху є різні розчинники, клей, пластмаса, гума, шкіра та тканина, використовувані в конструкції автомобіля. Багато з них містять леткі органічні сполуки, деякі з них можуть бути смертельними у великій концентрації.

«Це хімічний коктейль з великої кількості токсинів», говорить Джефф Гирхарт (Jeff Gearhart), директор з досліджень Екологічного центру в американському штаті Мічиган. Ця установа займається моніторингом і тестуванням рівня хімічних речовин у салонах автомобілів протягом вже багатьох років. В останні роки відзначається деяке поліпшення в цьому питанні, але Гирхарт говорить, що всіх ще чекає велика робота. «Є більш 200 хімічних сполук, які містяться у транспортних засобах», — каже він.

«Так як рівень цих хімічних речовин нічим не регламентований, споживачі не мають ніякої можливості дізнатися про небезпеки, з якими вони стикаються»

Навіть просто список речовин, якими пахне новий автомобіль, викликає страх: бензол, толуол, формальдегід, важкі метали — це тільки невелика частина «букета». А їх впливу на здоров’я людини ще страшніше. Безпосередні симптоми можуть варіюватися від першіння в горлі до сильного головного болю, запаморочення, алергічної реакції і нудоти, залежно від чутливості людини.

За даними Агентства з охорони навколишнього середовища США тривалий вплив деяких з таких речовин може призвести до гормональних порушень, впливати на репродуктивні функції, призвести до пошкодження печінки, нирок, центральної нервової системи або навіть до раку. Це, звичайно, при дуже тривалому впливі в максимальній концентрації, але експерти б’ють на сполох. «Люди в середньому проводять більше години в день в салоні автомобіля», — говорить Джефф Гирхарт. «Будь то дорослі, діти або навіть  тварини, — ми стурбовані тривалим впливом токсичних хімічних речовин усередині автомобіля».

Читайте також:   Тест автомобільних омивачів - чистий, як скло?

Небезпека максимальна, коли автомобіль новий. В ньому найбільш сильний запах. Це коли перераховані вище компоненти все ще нестабільні і схильні до вивільнення пари хімічних речовин, що і призводить до запаху. Висока температура всередині залишеного на сонці автомобіля може тільки прискорити хімічну реакцію і випаровування. Небезпека зменшується з часом. Експерти кажуть, що найбільш небезпечні, як правило, перші шість місяців після покупки автомобіля.

Але є і хороші новини. Деякі автовиробники, в числі яких /Chrysler, , General Motors і Honda, заявляють, що знають про цю проблему і роблять кроки для зниження рівня токсичних запахів в своїх автомобілях. Вони кажуть, що домоглися цього в першу чергу за рахунок використання екологічних матеріалів, покриттів і клеїв у виробництві, але і далі продовжують шукати способи скорочення використання потенційно шкідливих речовин в своїх автомобілях.

Відомий канцероген під назвою полівінілхлорид (ПВХ) у 2006 році був знайдений експертами в салонах практично 100% нових автомобілів. До 2012 року ця цифра знизилася до 73%. Виробники запевняють, що продовжують позбавлятися від застосування ПВХ. Наприклад, у Honda стверджують, що повністю перестали використовувати цей небезпечний матеріал в інтер’єрі більшості моделей.

Також автовиробники кажуть, що для вирішення проблеми запаху займаються поліпшенням систем вентиляції та очищення повітря в салоні своїх автомобілів. Деякі з них, наприклад Ford, переходять на використання натуральних волокон і спіненої сої для виготовлення подушок сидінь, що дає подвійну користь — скорочує рівень хімічних речовин при одночасному збільшенні використання поновлюваних ресурсів.

Багато з цих змін, відбулися як результат нових європейських правил, що обмежують використання деяких хімічних речовин. В Європейському союзі діє програма REACH (R-реєстрація, E-оцінка, A-дозвіл і обмеження CH-хімічних речовин), спрямована на захист людей і довкілля від небезпечних хімічних речовин та пошуку менш токсичних замінників для використання у транспортних засобах та інших промислових і споживчих товарах. Китай розробляє свої власні правила. У США в штаті Каліфорнія також прийняті схожі законодавчі обмеження. Однак у США на федеральному рівні досі не вдалося прийняти подібні обмеження.

Читайте також:   9 кроків від зими до літа: весняні перевірки для автомобіля.

Поки законодавчі ініціативи підбираються до цього питання, для зниження шкідливого впливу запахів нового автомобіля на здоров’я водія та пасажирів експерти радять наступне:

  • добре провітрювати салон, особливо протягом перших шести місяців після покупки
  • при можливості паркувати автомобіль в тіні з відкритими вікнами або, принаймні, провітрити салон перед тим, як в нього сідати — особливо у спекотні дні
  • не сидіти довго в припаркованій машині
  • використовувати шторку-відбивач на лобовому склі, щоб звести до мінімуму виділення тепла
  • частіше протирати пил рушником з мікрофібри, особливо коли автомобіль новий

«хімія любить тусуватися в пилу», говорить на закінчення Джефф Гирхарт.

Для тих, хто особливо чутливий до впливу хімічних речовин, експерт радить у процесі вибору зробити розширену перевірку — пройти досить тривалий тест-драйв, щоб переконатися у відсутності хворобливих симптомів алергічного подразнення. Або навіть подумати про купівлі вживаного автомобіля замість нового.

Напишіть відгук