Нові правила ремонту доріг: народ знову в програші

0
178

2 червня, Верховна Рада України змінила правила ремонту доріг. Парламент прийняв у цілому проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо співфінансування ремонту і утримання доріг державного значення» та «Про внесення змін до статті 91 Бюджетного кодексу України щодо співфінансування ремонту і утримання доріг державного значення». Таким чином, Рада дозволила місцевим бюджетам брати участь у фінансуванні ремонту доріг державного значення. За таке рішення проголосували 274 і 279 нардепів відповідно.

По суті, в парламенті дозволили місцевим органам влади, у зв’язку зі збільшенням надходжень до місцевих бюджетів, у тому числі за рахунок 5% -го акцизу на паливно-мастильні матеріали, приймати рішення про проведення ремонту або реконструкції дороги державного значення, що проходить по території відповідної громади. При наявності фінансових ресурсів в місцевих бюджетах приймається рішення про участь у спільному фінансуванні таких робіт на договірних засадах. Раніше ж утриманням доріг державного значення займався виключно «Укравтодор».

Ініціатива начебто правильна. Чому б у рамках децентралізації містам не дати можливість самостійно хоча б ямочно відремонтувати ділянку дороги, що припадає на територію? Начебто і вовки ситі і вівці цілі, і водіям добре. Правда, в місцевих бюджетах теж постійно скаржаться на відсутність грошей на ремонти, як і в «Укравтодорі».

Візьмемо, наприклад, Київ. Мер столиці Віталій Кличко вже рік як не може закінчити доріг, обіцяний їм ще під час передвиборної гонки. Нарешті в березні градоначальник зізнався – грошей немає. «Ми робимо все, щоб поступово ремонтувати дороги. В той же час, в Києві близько 1600 км доріг, 90% з яких потребують капітального ремонту. На такий нам сьогодні потрібно 1,4 млрд грн. Цих грошей, на жаль, немає. А в бюджеті ми поки маємо 120 млн. Можу сказати, що в цьому році заплановано відремонтувати покриття на вул. Васильківській, Південному мосту, вул. Братській, відрізку Окружний та інших вулицях », – зазначив міський голова Києва.

Читайте також:   Захищаємо автомобіль від спеки

Мова тут йде тільки у місцевих дорогах. У міському бюджеті немає фінансових ресурсів для ремонту міських проспектів і вулиць, не кажучи вже про трасах. Наприклад, в межах міста проходять дві європейських траси Е40 і Е95, і міжнародні траси державного значення М-01 (Чернігівський напрям), М-03 (Харківський напрямок), М-05 (Одеський напрямок), М-06 (Чопське напрямок), М-07 (Ковельське напрямок) і національні Н-01 (Київ – Знам’янка), Н-07 (Київ – Суми – Юнаківка). Всі ці дороги в жахливому стані. Як місту брати участь ще й у їх ремонті – незрозуміло.

В Україні 50 тис. Км доріг державного значення. У Міністерстві інфраструктури кажуть, що на їх ремонт потрібно щорічного витрачати від 50 до 100 млрд гривень. При таких капіталовкладеннях у відомстві обіцяють вирішити проблему доріг за 5-10 років. Щоправда, українські дороги не витримують навіть одного сезону і сходять разом зі снігом по весні, не кажучи вже про те, щоб якісь з них «пережили» 10 років в хорошому стані. Півтрильйона гривень при нинішніх умовах потрібно Мініфраструктури на національні дороги, і в два рази більше – на дороги місцевого значення. До речі, в цей розрахунок не входить будівництво будь-яких доріг.

Гроші як завжди планують знайти у «пересічного громадянина». Основне джерело фінансування дорожнього господарства – акциз на : на сьогодні це по 100 євро з кожної тонни імпортованого дизельного палива, і по 200 євро – з бензинів. Крім того, в січні 2015 ввели ще один місцевий податок – 5% з підакцизних товарів, які продаються на АЗС. Прогнозується, що в 2015 році, ці акцизні збори дадуть близько 50 млрд грн.

В принципі, при таких сумах щорічно Україна в змозі провести якісний ямковий ремонт доріг. Але фактично, до «Укравтодору» доходить лише 20-30% з цієї суми, решту коштів йдуть на перекриття дефіциту «Нафтогазу» і Пенсійного фонду – у зв’язку зі скасуванням спеціального рахунку в Держказначействі. А в 2015 році в профільному міністерстві кажуть і зовсім про 5% від суми збору – адже Україна очікують пікові виплати за зовнішніми боргами.

Читайте також:   Суб'єктивні і об'єктивні причини підвищеної витрати палива

Вихід у Міністерстві інфраструктури бачать у підвищенні акцизу на паливо. Глава департаменту автотранспорту при Мінінфраструктури Роман Хміль вважає, що Україна є куди підвищувати цей акциз.

«Зараз частка акцизів у вартості палива на АЗС в Україні не перевищує 20%. Це найнижчий показник серед країн, які нас оточують. Ми порівняли акцизи в країнах Європейського Союзу, Білорусії, Росії. Там їх частка у вартості бензину на АЗС – від 35% до 50%. Я особисто вважаю, що у нас цей податок можна було б поступово підвищувати », – розповів чиновник в інтерв’ю Hubs . Цікаво, але, на його думку, уникнути різкого стрибка цін на паливо в Україні можна. Хміль вважає … що нафтотрейдери самостійно знизять свою маржу.

Що ж, може після реформування «Укравтодору» і тотальної корупції в структурі знайдуть й інші способи пошуку коштів на ремонти. Адже нафтотрейдери навряд чи дійсно підуть на скорочення маржі, а звичайні громадяни «не потягнуть» ще одного стрибка цін на паливо. Але проводити такі реформи по «перекидання» доріг на місцеві бюджети, потрібно хіба що після закінчення децентралізації і появи коштів на цих самих місцевих рахунках. А поки створюється враження політики «я – не я, і хата не моя»: кожен намагається перекласти відповідальність за погані дороги на когось іншого.

Анастасія Оратівський, «Слово і Дело».

Напишіть відгук