Поліція і автофіксація порушень ПДР: які зміни підготували автомобілістам в Україні?

0
1688

Патрульна поліція замість , автоматична фото- і відеофіксація порушень ПДР, «листи щастя» і штрафні бали. Розбираємося в хитросплетіннях і недолугості нових законів, які повинні внести істотні зміни в життя всіх без винятку автомобілістів України.

На дорогах України настають великі зміни, пов’язані з прийняттям законів «Про національну поліцію» і про удосконалення відносин у сфері безпеки дорожнього руху. Обидва документи вже підписані президентом і опубліковані в офіційних виданнях органів влади. Однак якщо останній вже формально набув чинності, то «поліцейський» закон запрацює на повну силу пізніше: зараз він поширюється лише на Київ, а 20 серпня почне діяти в Одесі та Львові. На інших територіях України закон «Про національну поліцію» набуде чинності тільки 6 листопада 2015.

При цьому початок дії нового закону зовсім не означає негайний «розгін» міліції та ДАІ по всій країні. Так, до формування поліції в окремих населених пунктах міліціонери і співробітники Державтоінспекції зможуть працювати в якості поліцейських патрулів (і керуватися законом про поліцію) аж до 31 грудня 2016 року. У той же час жителів міст, в яких поліція з’явиться до цієї дати, при спілкуванні з поліцейськими не повинні бентежити їх міліцейські «корочки» – вони також дійсні до кінця 2016 року.

Кожен водій повинен знати, що поліцейський при виконанні зобов’язаний мати при собі службове посвідчення і спеціальний жетон з персональним номером. Поліцейським заборонено знімати і ховати або приховувати жетон, а також перешкоджати його фото- і відеозйомці. До слова, реєстратори та інші камери тепер стали ще корисніше – відповідно до зміненої ст. 251 КпАП, записи з пристроїв притягнутих до відповідальності осіб і свідків тепер є доказом вчинення (або не вчинення) адміністративного правопорушення.

За що можуть зупинити автомобіль співробітники поліції?

Законні підстави для зупинки транспортних засобів поліцейськими (ст. 35 закону «Про національну поліцію»):

 1. Порушення правил дорожнього руху;
 2. Наявність очевидних ознак технічної несправності транспортного засобу (ТЗ);
 3. Наявність інформації, про те, що водій або пасажири ТЗ причетні до скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення або є інформація, про те, що ТЗ або вантаж можуть бути об’єктом або засобом вчинення ДТП, кримінального чи адмінпорушення;
 4. Автомобіль знаходиться в розшуку;
 5. Якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли б бути (проводиться добровільно, від опитування можна відмовитися);
 6. Якщо необхідно притягнути водія ТЗ до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або залучити в якості свідка під час оформлення протоколів адмінпорушень або матеріалів ДТП;
 7. Якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 8. У разі неправильного закріплення вантажу на ТЗ;
 9. Порушення правил використання спеціальних звукових або світлових сигналів;

У разі зупинки ТЗ поліцейський зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки з детальним зазначенням обґрунтування зупинки, визначеного в вищевказаної статті закону «Про національну поліцію». Правоохоронець також має право вимагати пред’явити документи.

Необхідно уточнити, що популярний привід для зупинки машин даішниками «проведення цільових заходів» більше не актуальний. Втім, у поліції з’явився новий привід для перевірок. Так в закон «Про національну поліцію» введено поняття «поверхневої перевірки» (ст. 31 і 34), яка визначена як «здійснення візуального огляду особи, проведенням по поверхні одягу рукою, спеціальним приладом або засобом, а також візуальний огляд речей або транспортного засобу».

Поверхневу перевірку дозволено проводити в наступних випадках:

 1. За наявності достатніх підстав, того, що в машині знаходиться правопорушник або людина, свобода якої обмежена забороненим законом чином;
 2. За наявності достатніх підстав, того, що в ТС знаходиться річ, оборот якої заборонений або обмежений або вона небезпечна для здоров’я оточуючих;
 3. За наявності достатніх підстав, того, що ТЗ є знаряддям вчинення правопорушення або знаходиться в місці вчинення кримінального правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Які критерії «достатності підстав» в Законі не вказано. По всій видимості, кожен поліцейський буде визначати їх по якихось власних параметрам.

При проведенні поверхневої перевірки співробітникам поліції дозволено вимагати відкрити двері і (або) кришку багажника для візуального огляду. У водія і пасажирів також можуть зажадати самостійно продемонструвати вміст машини та особистих речей.

Оплата штрафу на місці правопорушення

Ще одне нововведення стосується оплати штрафів за порушення ПДР. У випадку, якщо водій згоден з думкою поліцейського, про те, що дійсно порушив правила і визнає свою провину, він може оплатити штраф на місці правопорушення. Однак оплата може проводитися виключно за безготівковим розрахунком банківською картою.

Сині «мигалки» поліції

Не варто забувати і ще про один поліцейській нововведенні, яке не обумовлено в прийнятих законах, але вже викликало неоднозначну реакцію з боку водіїв. Так, у київських патрульних немає жезлів, за допомогою яких можна зупиняти автомобілі (у всякому разі, поки немає). Тому для зупинки автомобілів поліцейські просто вказують на нього рукою. У «ручному» режимі також здійснюється регулювання руху на перехрестях і, як показав перший місяць роботи київських патрульних, в цьому є як мінімум один суттєвий недолік. Так, вночі жести регулювальника не завжди добре видно – знову ж таки, жезла немає, а нова американська форма не має світловідбивних смуг.

Читайте також:   На автоперевізників нагрянули рейдові перевірки «Укртрансбезпеки»

Чи не менше суперечок викликали включені під час чергування сині проблискові маяки. Раніше це «ноу хау» запровадили для машин швидкої допомоги, після чого частина автомобілістів перестала звертати на них увагу до включення сирени, а тепер те ж саме відбувається і з патрульними «Пріус». При цьому, згідно п.п. 3.2 ПДР, поступатися дорогою оперативним ТС необхідно в разі наближення автомобіля з включеними проблисковим маячком і (або) звуковим сигналом. При цьому «зупиняють» машини тільки червоні маяки, яких в київській поліції поки практично немає (хоча в МВС вже пообіцяли виправити ситуацію ).

Евакуація автомобілів

Відповідно до КпАП, евакуація автомобіля за допомогою спецтехніки дозволяється «виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво заважає дорожньому руху». Якщо ТЗ «істотно не заважає руху», евакуювати його заборонено. Як саме патрульний повинен визначати ступінь «суттєвості» в законі не вказано. Порядок тимчасового затримання та зберігання евакуйованих машин визначений постановою Кабміну №1102 від 17.12.2008 в редакції від 10.07.2015.

Автоматична фото- і відеофіксація порушень ПДР

Впровадження автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху є одним з ключових аспектів переходу від ДАІ до патрульної поліції. За задумом реформаторів з МВС, стаціонарні камери візьмуть на себе роль стоять на місці інспекторів Державтоінспекції, в той час як самі патрульні будуть постійно переміщатися по своїх маршрутах.

Що таке автоматична фото- і відеофіксація?

Закон про вдосконалення відносин у сфері безпеки дорожнього руху визначає порушення, зафіксовані в автоматичному режимі як такі, що «зареєстровані за допомогою технічних пристроїв, що надають можливість здійснювати фотозйомку або відеозапис, і функціонують згідно з законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах». Відповідно, на домашню відеокамеру фіксувати правопорушення «в автоматичному режимі» у поліції не вийде, оскільки інформація з камери повинна бути захищена від стороннього доступу.

Штрафи за порушення «перед камерою» і зафіксовані патрульними відрізняються?

За порушення ПДР, зафіксовані в автоматичному режимі передбачені такі ж штрафи, як і для «звичайних» порушень. При цьому колишню «вилку» штрафів, коли розмір вибирав інспектор ДАІ на свій розсуд, ліквідували. Нові розміри штрафів виставлені за мінімальним значенням старих.

Кого оштрафують за порушення «перед камерою» автоматичної фіксації?

Найголовніше і в той же час спірне нововведення – відповідальність за порушення зафіксовані автоматичною камерою несе власник автомобіля (фізична або юридична особа), незалежно від того, хто в момент правопорушення знаходився за кермом, будь то ваш друг, колега або людина з довіреністю на автомобіль . Для тих, хто заощадив на продаж машини і продав її за «генералці» або просто передав техпаспорт, це нововведення обернеться сплатою всіх штрафів третіх осіб.

У законі також обумовлено, що у разі, якщо право володіння і використання транспортного засобу було передано іншій особі за договором найму (оренди), лізингу або прокату, відповідальність за порушення буде нести особа, яка володіє і користується таким автомобілем.

Кілька років тому МВС вже намагалося впровадити подібну схему відповідальності, проте зрештою конституційний суд визнав цю норму неконституційною. Відповідно «життєздатність» цього нововведення досить сумнівна, та й правозахисники вже заявляють про намір знову домогтися її скасування. Втім, чим це завершиться, покаже лише час.

Як бути тим, хто їздить на автомобілі родича, друга і т.д.?

Протягом 14 днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу за порушення ПДР, зафіксоване в автоматичному режимі, особа, яка фактично керувала ТЗ на момент зазначеного правопорушення, може звернутися в поліцію з відповідною заявою. У такому випадку власник ТЗ звільняється від відповідальності, а постанову анулюється і виноситься нове – відносно фактичного порушника.

Як бути автомобілям з іноземними номерами?

Якщо автомобіль зареєстрований за кордоном і відповідно до законодавства не підлягає реєстрації в Україні, до адмінвідповідальності за порушення «перед камерою» привернуть того, хто ввіз автомобіль. Забігаючи наперед відзначимо, що «приємну новину» про штрафи в такому випадку повідомлять прикордонники при перетині кордону. У разі несплати штрафів порушнику можуть заборонити повторний в’їзд в Україну до погашення всіх санкцій.

Автомобіль викрали, тепер ще й за викрадачів штрафи оплачувати?

Ні, оплачувати штрафи злочинців не знадобиться. Якщо камера зафіксує порушення автомобіля, який зареєстрований у поліції як викрадений, власник такого ТЗ не понесе покарання. Те ж саме і з вкраденими номерними знаками.

Хто буде обробляти результати «зйомок» дорожніх камер?

Передбачається, що встановлювати власника автомобіля будуть співробітники поліції за місцем обробки правопорушення і винесення протоколу. Розсилати «листи щастя» також будуть поліцейські цього територіального управління. При цьому в сучасних українських умовах стає безглуздою розсилка постанов тимчасово переміщеним людям, які фізично не можуть отримати такі листи за місцем прописки.

Система штрафних балів

Читайте також:   Верховна рада провалила зміни щодо скорочення підстав для зупинки транспортних засобів

Новим законом передбачена система штрафних балів. Кожному громадянину з правом на керування транспортними засобами щорічно з початку року або дня отримання «прав» і до кінця року автоматично нараховуються 150 балів. Ці бали є «авансом», який відокремлює порушника від необхідності оплати штрафу за порушення, зафіксовані виключно системами автоматичної фото- і відеофіксації порушень. Якщо порушення зафіксував патруль поліції, штрафні бали не знімаються.

Інформація про кількість балів повинна зберігатися в базі даних МВС. У випадку, коли розмір санкції перевищує залишок балів на «рахунку» громадянина, штрафні бали знімаються відповідно до залишком, незалежно від кількості балів, зазначених у Адмінкодексі. Після вичерпання всіх балів порушник сплачує штрафи на загальних підставах. Якщо в кінці року на «рахунку» залишилися штрафні бали, з настанням нового року вони «згорять». Передача штрафних балів іншим особам законом не передбачена.

До слова, неясною залишилася ситуація зі штрафними балами для автомобілів, зареєстрованих на юр. особи. Дане питання в новому законі ніяк не обговорений і, по всій видимості, буде «вписуватися» в КоАП окремим законом.

Як я дізнаюся, про те, що оштрафований в автоматичному режимі?

Постанови про адміністративне стягнення за зафіксовані в автоматичному режимі порушення можуть розглядатися без присутності людини, яка притягується до відповідальності і без складання протоколу порушення. Постанова відправляється протягом трьох днів з моменту винесення рекомендованим листом за місцем реєстрації фіз. особи або місцезнаходження юр. особи.

Днем отримання постанови вважається дата проставлення відмітки про отримання листа, вручений власнику ТЗ або повнолітньому члену сім’ї цієї особи. Якщо власник автомобіля відмовляється від отримання постанови, днем його отримання вважається дата позначки у відмові на отримання.

Крім цього законом передбачена можливість повідомлення про порушення по смс або електронною поштою. Для цього необхідно звернутися із заявою в поліцію і вказати номер мобільного телефону і (або) адресу електронної пошти. Така буде безкоштовною.

Що має бути зазначено в постанові про порушення?

Постанова про порушення ПДР повинно містити дату, час і місце вчинення правопорушення, а також транспортний засіб, який зафіксовано камерою під час правопорушення (марка, модель, номерний знак). Крім того повинно бути зазначено технічний пристрій, яким зафіксовано порушення, розмір штрафу та порядок його оплати. Вказуються та правові наслідки в разі невиконання адмін. справляння та порядок її оскарження, а також відривна квитанція з зазначенням реквізитів і можливих способів оплати штрафу.

На додаток до всього вищепереліченого в «листі щастя» повинна вказуватися посилання і ідентифікатор (пароль) для доступу на сайт, на якому розміщена фотографія або відеозапис з порушенням.

Що буде в разі ігнорування постанови про порушення, зафіксованому в автоматичному режимі?

Постанови у справах про порушення ПДР починають діяти після вручення порушнику (для порушення в звичайному режимі) або після отримання поштового повідомлення про вручення або відмови про вручення (при автофіксації). Покарання можна «пом’якшити» (тільки для порушень з автофіксації) – у разі оплати 50% штрафу протягом п’яти банківських днів з дня вручення постанови, воно вважається виконаним.

Якщо постанову не оспорено в суді і штраф не сплачений протягом 30 днів з дня вручення постанови, з порушника стягується пеня у подвійному розмірі штрафу. Якщо ж не заплатити штраф і пеню протягом наступних 30 днів (тобто все, через 60 днів після отримання листа), справа передається виконавчій службі і підлягає примусовому виконанню. Позбавлення на керування автомобілем в даному випадку не буде.

Постанови можна оскаржити в суді?

Так, протягом 10 днів з моменту вручення постанови про порушення ПДР його можна оскаржити в суді (норма поширюється на всі види штрафів). При цьому відлік вищевказаних строків зупиняється до розгляду скарги.

Крім того, в разі винесення постанови про позбавлення водія права на керування ТЗ, воно набирає чинності з наступного дня після закінчення строку оскарження. У разі оскарження – постанова діє з дня набрання чинності рішення за результатом оскарження.

Як видно, нові ініціативи з наведення порядку на дорогах України поки мають чималу кількість вад і явних «підводних каменів». Багато відкритих питань залишається з автофіксація порушень. При цьому, коли вона повноцінно запрацює поки теж не ясно – для створення всієї необхідної інфраструктури з базами даних, захищеними каналами передачі даних і закупівлею тисяч спеціальних камер, а також вибором інтегратора обладнання, МВС напевно буде потрібно ще не один місяць. Також не виключено, що в процесі підготовки до фактичного запуску автофіксації «шорсткості» законів все ж будуть виправлені.

Фото: police.gov.ua

Напишіть відгук