Скасування розмитнення Крах ринку або виконання мрії?

0
411

Потенційна можливість скасування вже давно хвилює українських автомобілістів. Тепер мрія стала трохи ближче, хоча мова поки йде про виключно б/у ринок. Прем’єр міністр України Арсеній Яценюк на засіданні Кабміну 6 квітня запропонував скасувати мито на б/у авто, підкресливши, що ця ініціатива не повинна стосуватися машин російського походження.

«Скасування імпортного ввізного мита на вживані автомобілі буде правильним кроком, щоб зняти навантаження на громадян і збільшити для них можливості придбання авто. Я звернувся до Міністерства фінансів, Міністерства економіки і Державну фіскальну службу з пропозицією підготувати відповідний законопроект. Це повинно поширюватися на всі автомобілі, що були у вжитку, крім авто походженням з РФ »

 

Проте, розкупорювати шампанське рано: для початку слід розібратися чи немає у такої ініціативи підводних каменів. Одним з потенційно “тонких місць” є ризик обвалення первинного ринку України що ледь встав з колін. Минулого місяця продажі зросли на 98% в порівнянні з березнем минулого року. Здавалося б, показник значний, але таким він здається тільки у відсотковому вимірі – в абсолюті для такого зростання було потрібно реалізувати всього 4 891 нових автомобілів. І хоча це дійсно значно більше, ніж в минулому році, пишатися особливо нічим.

В будь-якому випадку, бути спокійним за обидва найважливіших сегмента ринку (нових авто і машин з пробігом) можна тільки якщо ініціатива прем’єра буде поширюватися не тільки на б/у авто, але і на нові авто зокрема. В такому випадку умови буду справедливі в рівній мірі для всіх учасників ринку. Про це вже нагадав Олег Назаренко, генеральний директор Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів.

«Нарешті! Я про це вже 15 раз в Кабмін писав. У нас мито на російські авто ще три місяці тому до 01.01.2016 було нульовим, а на авто з ЄС, Японії і США -10%! Це як? Ми санкції проти авто з ЄС ввели, а авто з РФ – зелене світло! Мито на іномарки повинно бути нульовим! Тільки на все: і нові і старі. Втім, інакше й бути не може, адже мито 10% єдине було і ділити його на б / у і нові нелогічно »,

прокоментував постанову Яценюка пан Назаренко на своїй сторінці в« Facebook ».

Читайте також:   Частка автомобілів "з автоматом" більше не росте

Розуміючи, що бар’єри створені штучно і знаючи, що за суму, еквівалентну вартості «вітчизняного» Ланоса, можна придбати в Європі, наприклад, Audi A6 в дуже пристойному стані, багато українців мріють про скасування всіх «растаможек». Це дасть можливість за свою далеко не європейську зарплату купувати недорогі і хороші авто з Європи з пробігом. На перший погляд, все виглядає дуже просто: скасуємо податки і хай живуть недорогі машини! Чи так все насправді?

Давайте змоделюємо моментальне скасування «розмитнення» та розглянемо її можливі наслідки з різних точок зору. Ті, хто накопичив невелику суму, скажімо 3-5 тисяч у твердій валюті, розуміють, що цього цілком достатньо для здійснення «української автомобільної мрії». Інтернет-портали з пошуку автомобілів за кордоном це підтверджують. Заважають тільки податки на . Якщо їх одночасно скасувати – все просто, достатньо отримати візу або скористатися послугами «гонщика» і «мрія» у гаража. Така категорія громадян цілком обгрунтовано впевнена, що податки треба негайно зняти, це дасть можливість купувати те, що вони можуть і хочуть, а не те, що їм нав’язують під слоганом «Купуй українське».

Так ось, візьмемо  як приклад відомий, старий «класичний» Volkswagen Passat В4, який стоїть у нас приблизно 5 000 доларів. За ті ж гроші, теоретично, стане можливим придбати автомобіль на 15 років новіше, нехай розміром менше. Але, потрібно ще знайти, хто купить за бажану суму старий автомобіль. Адже при скасуванні податків ціна “Пасату» впаде до еквівалента 300-800 доларів – стільки він коштує в Європі. Значить, виграти зможуть ті, хто передбачає прийняття закону про скасування мит на ввезення авто, продасть за день до цього свій автомобіль за «старою» ціною, а через кілька днів купить за ті ж гроші щось краще з Європи.

Читайте також:   У Києві напередодні канікул працівники проводять профілактичні уроки

Якщо все залишається без змін, отже, продати Пассат ви зможете приблизно за 5 000 доларів. Але, якщо в один день буде скасована «розмитнення», обміняти на гроші свій автомобіль вам стане вкрай складно. Покупців знайти буде важко, та й самі ви навряд чи будете готові віддати машину за кілька сотень. Очевидно, не всі встигнуть зорієнтуватися, не всі знайдуть покупця на стару машину, на ринку старих автомобілів на деякий час запанує хаос цін і невдоволення власників, фактично, втратили свої гроші. Крім усього, виникне , куди подіти те, що вже нічого, по суті, не варто, тобто куди утилізувати старі, нікому більше не цікаві автомобілі.

Після невеликого розширення кругозору стає зрозуміло чому податки вводилися поступово, подібно будівництву стіни з цегли. Тепер, зруйнувавши всю стіну разом, ми отримаємо багато шуму, гуркоту і пилу. Можливо, цеглини що розлітаються когось і калічать – при всьому бажанні окремих категорій громадян різко скасувати податки на імпорт машин означатиме створення чималих проблем для іншої частини населення України. Проте, податки на імпорт автотранспорту в Україні є, скоріше, загороджувальної мірою, для підтримки певних бізнес-інтересів. Такий хід справ правильним назвати не можна. Податки на ввезення автомобілів слід знижувати, але не одним рішучим помахом прем’єрського пера, а поступово, рік за роком скасовуючи «придатки» у вигляді акцизу, додаткового збору і далі знижуючи ставки до того рівня, коли вони стануть посильними і перестануть виконувати функцію бар’єру.

Повертаючись в суворе сьогодення варто згадати, що нове доручення прем’єр-міністра – це вже друга за місяць його ініціатива, яка стосується розмитнення та реєстрації старих автомобілів. Хочеться вірити, як мінімум, в те, що всі ці заяви не залишаться лише черговим зарядом популізму, випущеним в спраглий щедрих обіцянок “електорат”.

Джерело: АвтоРиа

Напишіть відгук