В Україні збираються змінити швидкісні ліміти

0
256

За даними Управління безпеки руху Нацполіціі України, через перевищення швидкості руху в 2015 році в Україні відбулася найбільша кількість аварій – понад 5,5 тис. аварій. Причому важливо зазначити, що саме ДТП через перевищення швидкості тягнуть за собою найбільш тяжкі наслідки – так в минулому році через це загинуло та травмовано найбільшу кількість учасників руху – майже 1,2 тис. І 7,2 тис. Відповідно.

Підтверджують вищенаведену тенденцію і світові дослідження – так перевищення швидкості на 10% призводить до збільшення кількості будь-яких ДТП на 21% і кількості аварій зі смертельними наслідками на 46%, тоді як зниження швидкості на 10% – до зменшення цих видів аварій на 19% і 34% відповідно.

Зверніть увагу – при збільшенні швидкості з 50 км/год до 70 км/год гальмівний шлях збільшується майже в 2 рази! Причому це в ідеальних умовах – темний час доби, несприятливі погодні умови, технічний стан транспорту ще сильніше погіршують ці показники.

Збільшення швидкості до того ж звужує область огляду водієві і не дає йому повноцінно оцінити дорожню обстановку, а як наслідок – збільшує шанси потрапити в ДТП. Знову-таки, згідно з дослідженнями, на швидкості 40 км/год кут огляду водія становить 100 градусів, тоді як при 130 км/год кут огляду становить близько 30 градусів.

Грунтуючись на подібних дослідженнях, у багатьох європейських країнах знижують дозволену руху – зокрема в містах там діють ліміти в 50 км/год. Як показує практика – це позитивним чином позначається на зниженні аварійності і підвищенні безпеки руху. У Європі вперше подібне обмеження ввела Німеччина ще в 1957 році, а потім подібну практику запозичили і інші держави.

Читайте також:   Перша платна дорога в Україні буде коштувати $500 млн

Більш того, у багатьох зарубіжних країнах навіть за незначні перевищення водіям загрожує .

Наприклад, в Німеччині за перевищення встановленого в місті ліміту

  • до 10 км/год – передбачений штраф в 15 Євро
  • на 11-15 км/год – 25 Євро
  • на 16-20 км/год – 35 Євро
  • на 21-25 км/год – 80 Євро

Схожа вилка штрафів застосовується і в сусідній Польщі, за перевищення ліміту до

  • 10 км/год –  12 Євро
  • 11-20 км/год – 12-24 Євро
  • 21-30 км/год – 24-46 Євро
  • 31- 40 км/годод – 46-70 Євро

Україна – єдина країна в Європі, де на законодавчому рівні встановлено безкарний запас в перевищенні швидкості на 20 км/год, що дозволяє водіям, без штрафів їздити в місті 80 км/год, а на трасах – від 110 до 150 км/год. Подібні фривольність якраз і провокують левову частку ДТП в нашій країні. Нагадаємо, що до 2001 року в українському адмінкодексі була передбачена відповідальність за перевищення швидкості до 20 км/год, однак в зв’язку із загальною на той час демократизацією ця була виключена.

На сьогоднішній день вітчизняні фахівці в сфері безпеки дорожнього руху пропонують два варіанти боротьби з масовим перевищенням швидкості. Перший – внести відповідні до правил дорожнього руху щодо зниження швидкості руху в місті до європейських стандартів – 50 км/год. Хоча, з урахуванням чинного некараного запасу ефект від цього буде невеликий. Другий, більш дієвий варіант – знизити поріг швидкості що не карається  з 20 до 5 км/год. Тобто – фактично прибрати можливість перевищення швидкості, встановивши невеликий запас на похибки приладів (спідометрів у транспортних засобів і радарів у поліції).

Поки що обидва варіанти представлені в якості можливих законодавчих пропозицій і наше автомобільна спільнота має можливість їх обговорити – чи варто і далі безкарно ганяти по дорогах і продовжувати побиватися, або ж – запозичити європейський досвід і усвідомлено зробити важливий крок в сторону підвищення безпеки.

Напишіть відгук