Як будуть “призивати” на військову службу автомобілі в Україні

0
245

Днями Кабінет міністрів опублікував оновлене «Положення про військово-транспортної обов’язки». Цей документ існує ще з 2000 року, проте у зв’язку з новим законом про мобілізацію, він зажадав доопрацювання і внесення змін, що в Кабміні і зробили. При цьому в Положенні з’явилися спірні нововведення, як наприклад можливість мобілізації автотехніки приватних осіб.

Нове «Положення про військово-транспортної обов’язки» затверджено постановою КМУ №405 від 17 червня 2015 року. За новими правилами транспортні засоби можуть залучатися до «служби» не тільки в Збройних Силах та інших військових формуваннях, а й в правоохоронних органах спеціального призначення, Держспецзв’язку та Держспецтрансслужбі. Мобілізація транспорту може проводитися як у підприємств різних форм власності, так і у фізичних осіб.

При цьому для транспортних засобів громадян існує обмеження – такі машини можна «закликати» тільки в умовах воєнного стану в країні. Вся мобілізована техніка повинна повертатися власникам після оголошення демобілізації, однак тимчасове вилучення транспорту для потреб військових залишається безоплатним.

Інформацію про військкоматів повинні регулярно передавати з ДАІ, Держслужби безпеки на транспорті та інспекцій держтехнагляду місцевих адміністрацій. Для передачі ТЗ підприємств власники машин повинні отримати спеціальну довідку з військкомату з відміткою комісара та надати її в МРЕВ для зняття з обліку. Про довідки для фізосіб у «Порядку» нічого не сказано.

У масштабах країни типи і кількість необхідної для призову техніки має визначати Міноборони, а окремо в кожній області цим займатимуться місцеві адміністрації разом з комісарами. При цьому терміни і пункти повернення ТЗ визначаються Військкомами за погодженням з місцевими адміністраціями.

У документі також передбачено порядок компенсації коштів за пошкоджену техніку, причому для юридичних осіб цей порядок є, а для громадян – ні. Втім, у разі знищення транспорту, компенсація повинна виплачуватися власнику (фізособі або юрособі в даному випадку не вказано).

Читайте також:   Японський авторинок зростає другий місяць поспіль

Звільняються від передачі транспортних засобів військовим дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, представництва іноземних і міжнародних організацій, іноземців та осіб без громадянства.

Крім того ТС можуть зберегти «підприємства, установи та організації у зв’язку з виконанням ними встановлених мобілізаційних завдань при наявності укладеного з Міноборони договору на виконання мобілізаційних завдань, а також за умови, що їхні транспортні засоби та техніка задіяні у виробничому процесі виконання мобілізаційних завдань».

Напишіть відгук