Законопроект про автофіксацію і штрафні бали відправлять на доопрацювання

0
118

Головне науково-експертне управління Верховної Ради рекомендувало повернути законопроект №2562 від 06.04.2015 розробнику на доопрацювання у зв’язку з невідповідністю його нормам чинного законодавства.

Згідно з процедурою прийняття Законів України, після реєстрації будь-якого законопроекту він зобов’язаний бути перевірений Головним науково-експертним управлінням Верховної Ради. Цей орган перевіряє законопроекти на відповідність чинному законодавству, знаходить розбіжності і вносить пропозиції щодо їх усунення. Розглянувши законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» №2562 від 06.04.2015 (суб’єкт законодавчої ініціативи – Кабінет Міністрів), юристи дали наступний висновок: «законопроект доцільно повернути суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій ».

Найбільше критики юристи парламенту висловили щодо скасування презумпції невинності при розгляді адміністративних порушень. «Не можна погодитися з виключенням в законопроекті презумпції невинності для всіх осіб, що залучаються до адміністративної відповідальності (ст. 9-1 КпАП у редакції законопроекту) і фактичним введенням в законопроекті « презумпції вини “власника транспортного засобу (особи, за яким зареєстровано транспортний засіб)» , – йдеться в експертному висновку. Зазначені положення є юридично неприйнятними з кількох причин.

Тлумачення статті 14-2 КУпАП (в редакції проекту) дозволяє зробити висновок, що до відповідальності за порушення будь-яких правил дорожнього руху, зафіксованих за допомогою фото- та відеозйомки в автоматичному режимі, будуть залучатися особи, на яких зареєстровано транспортний засіб, а не особи, які управляли їм (водії ТЗ) і зробили відповідні правопорушення. Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Хоча Основний Закон України прямо не встановлює презумпції невинуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, однак очевидно, що принцип невинуватості особи повною мірою стосується і осіб, обвинувачених у вчиненні адміністративних правопорушень, за які настає відповідальність карального (а не компенсаційного) характеру. Дана позиція є усталеною і отримала відповідне відображення в науці адміністративного права.

Читайте також:   ДАІ чекає ще одне реформування

Обов’язок відповідних органів держави доводити провину особи у вчиненні адміністративного правопорушення слід також з поняття адміністративного правопорушення (ст. 9 КпАП) та вимогами ст. 280 КпАП, згідно з якою орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності і т.д.

Якщо впровадити норму про «презумпцію вини» до всього Кодексу, то наприклад, будь-яка особа при найменшій підозрі (наприклад, якщо на відео про вчинення крадіжки із супермаркету буде зафіксована особа, за зовнішніми ознаками схожа на затримана особа) можна буде притягнути до відповідальності за дрібне викрадення чужого майна. При цьому обвинувачена особа вимушена буде доводити, що це не вона вчинила правопорушення.

«Враховуючи викладене, – йдеться в експертному висновку, – вважаємо, що основна концептуальна ідея законопроекту, яка полягає у встановленні презумпції вини власника транспортного засобу або особи, яка його ввезла на територію України … є помилковою, а її реалізація може спричинити за собою серйозні порушення прав людини при притягненні до відповідальності не тільки за автотранспортні правопорушення, а й за будь-яке правопорушення взагалі ».

Юристи також не в захваті від того, що законопроектом пропонується покласти відповідальність за порушення ПДР юрособи та зняти «вилку» штрафів. Також не знайшла розуміння ідея безкарно порушувати ПДР, поки водій не використовує 150 штрафнвх балів. Крім того, аналітики відразу ж знайшли «дірку» в законодавстві, згідно з якою водій зможе порушувати навіть більше, ніж на 150 балів.

Юристи також фактично вказали на неправдиві дані в пояснювальній записці до закопроекту. Зокрема, в ній зазначено, що прийняття законопроекту не спричинить ніяких бюджетних витрат. У той для введення автоматичної фіксації в дію доведеться витратити гроші з держбюджету на розробку відповідного програмного забезпечення, докупити комп’ютерну техніку та обладнання для неї, працевлаштувати операторів т.д. Тому до доопрацьованого закопроекту необхідно буде додати відповідне фінансово-економічне обґрунтування і вказати джерела покриття бюджетних витрат.

Читайте також:   Що відомо про авто на єврономерах: "євробляхи" в цифрах

Іншими словами, навіть не дійшовши до першого читання, законопроект про автофіксації порушень ПДР повинен бути перероблений. Так що незабаром він, навряд чи, буде прийнятий народними обранцями.

Напишіть відгук