Заощаджуємо паливо: десять міфів про газобалонне обладнання

0
416

Начебто всі знають, що автомобіль на газу набагато дешевше в експлуатації, ніж бензиновий. Але ГБО досі ставлять небагато хто, тому що бояться його. Ми розвінчали всі «страшилки» про газове моторне паливо.

Говорячи про газобалонне обладнання (ГБО) для легкового автомобіля, ми, насамперед, маємо на увазі зріджений нафтовий газ (СНД, або LPG – liquefied petroleum gas) – -бутанову суміш, яка є побічним продуктом нафтопереробки. -бутан підходить для легковиків краще, ніж дешевший стиснений природний газ метан (СПГ, або CNG – compressed natural gas), оскільки вимагає одного компактного і легкого балона.

А ось стислий до 200 атмосфер метан доводиться зберігати на борту в декількох важких балонах, і його найчастіше застосовують на вантажівках і автобусах. Власне кажучи, більшість фобій і оман непосвячених автовласників стосуються обох видів газового палива. Розберемо кожен з них.

1. Газ вибухне

Найпоширеніша лякалка вимагає самого розлогого спростування. Коротко кажучи, бензин і його пари в автомобілі вибухнуть швидше, ніж пропан-бутан. По-перше, балон для СНД, розрахований на тиск 16 атм, що у кілька разів міцніше бензобака, і в разі ДТП ймовірність деформації і руйнування балона невелика.

По-друге, на випадок аварійного витоку з пошкодженого трубопроводу на балоні є запобіжний клапан, який перекриває несанкціонований вихід газу. По-третє, на випадок пожежі (і перегріву балона взагалі) передбачений клапан надлишкового тиску, який стравлює наростаючий тиск в атмосферу, чим запобігає вибуху.

Якщо має місце невеликий витік газу, на нього не зреагують автоматичні захисні клапани, але зреагують органи нюху людини. Одорант, що додається в пропан-бутанову суміш, робить помітним витік газу з перших секунд. У той же час, для утворення газоповітряної суміші з вибухонебезпечною концентрацією потрібно багато часу – в рази більше, ніж для появи крапель бензину з продірявленого бензопроводу, готових спалахнути в будь-яку секунду.

2. ГБО знижує витрати на паливо вдвічі

Це може бути правдою, тільки якщо бензинова частина системи живлення не зовсім справна і допускає «перелив». В інших же випадках економія буде дещо меншою. літра зрідженого пропану справді вдвічі нижче, ніж літра бензину, але витрата газу зазвичай на 10-20% вище. Цей відсоток залежить від моделі двигуна, типу встановленого ГБО і від точності його налаштування.

До речі, наладка встановленої газової апаратури – процес непростий і за часом нешвидкий, тому одна з головних турбот власника машини з ГБО – знайти хороший «газовий» сервіс. У цьому сенсі простіше тим, хто купує новий автомобіль з газотопливною системою, змонтованою на заводі. Також непоганий варіант – встановити ГБО в дилерському центрі «своєї» марки, тоді за його налагодження відповідатимуть кваліфіковані фірмові сервісмени. На жаль, поки тільки деякі дилери пропонують таку послугу.

3. На газу їздять тільки бідні

Насправді, на газу їздять ті, хто не хоче платити зайві гроші. І чим більший і ненажерливіший автомобіль, тим більше це бажання виправдано. Сучасні газові паливні системи можуть працювати середі іншого і з багато літровими бензиновими моторами великих дорогих автомобілів.

Причому останнім часом все частіше газифікується не тільки вживаний преміум-клас, який перейшов до рук другого-третього власника, але і нові автомобілі. Звичайно, швидкість окупності придбаного ГБО залежить від конструкції двигуна, його апетиту і щоденного пробігу . Точний розрахунок окупності можна зробити через on-line на одному з сайтів, присвячених «газовій» темі.

Читайте також:   Привітання до Дня журналіста!

4. Сервіс ГБО перекриває економію на ціні палива

Абсолютно марні побоювання – якісна апаратура справно служить довгі роки, вимагаючи обслуговування не частіше, ніж штатні вузли автомобіля. Планове ТО включає заміну одного-двох фільтрів, іноді також – злив конденсату з редуктора. У деяких типів ГБО іноді може знадобитися чистка форсунок. Ціна нормо-години у газовиків звичайнісінька, але істотний недолік в тому, що для відвідування їх доведеться виділяти окремий час.

5. У закордонних поїздках заощадити завдяки газу не вийде

Невірне твердження. Зріджений пропан-бутан в якості альтернативного автомобільного палива використовується не тільки на пострадянському просторі. Наш журналістський досвід свідчить, що по Західній Європі можливо подорожувати виключно на пропан-бутані. Мережа заправних станцій LPG там досить розвинена, ціна складає близько 50-60% від ціни бензину. Потрібно лише подбати про наявність штуцера-перехідника: заправні пістолети в деяких країнах не такі, як у нас. Цю металеву деталь можна купити або орендувати як вдома, так і в країні перебування.

6. Потужність двигуна при роботі на газі нижча

В принципі, це так: через різні характеристики бензину і пропан-бутанової суміші тягово-швидкісні характеристики ДВС при роботі на газі знижуються. Але, як показують виміри на динамометричних стендах, різниця звичайно складає 8 – 15%, і на практиці водій відчуває її далеко не завжди. До того ж, на падіння потужності й крутного моменту впливають особливості налаштування апаратури. При бажанні досвідчений настроювач зробить погіршення характеристик непомітним «на око», але в такому випадку можуть істотно зрости витрати газу. Дані викладки стосуються як сучасних комп’ютеризованих комплектів ГБО, так і найпростіших систем другого покоління з вакуумним регулюванням.

7. Газ шкідливий для двигуна

У випадку з деякими моделями моторів це правда, яка має свої нюанси. Через більший час горіння газу випускні клапани піддаються збільшеним тепловим навантаженням, і щоб вони не «пригорали», потрібно частіше, ніж звичайно контролювати зазори в їх приводі (це справедливо лише для моторів без гідрокомпенсаторів в ГРМ).

Ще один момент – деяким моделям сучасних двигунів «не подобається», що їх клапани при роботі на газі не охолоджуються і не змащуються бензином. Для них доводиться включати в комплект ГБО систему подачі в колектор спеціального мастила. На щастя, абсолютної більшості з поширених моделей двигунів це не стосується. І все ж, перед прийняттям рішення про газифікацію свого автомобіля рекомендується порадитися з досвідченими фахівцями з ГБО.

Але плюсів від газового палива двигун отримує значно більше. Так, на відміну від бензину, газ не змиває зі стінок циліндрів масляну плівку, по якій працюють поршневі кільця – а це подовжує ресурс мотора до капремонту. Октанове число газу (100 – 115 одиниць) вище, ніж у звичайного бензину, тому найменша ймовірність детонації виключається, а це знижує навантаження на деталі циліндро-поршневої групи і продовжує їх ресурс. Газ не містить домішок, що скорочують життя маслу, свічкам, лямбда-зондам і каталізатору.

8. Газове паливо не підходить для любителів активної їзди

Якщо не брати суто спортивні машини, а ті, що призначені для доріг загального користування, то їх завжди можна перевести на газ. Просто в деяких випадках це буде дорожче. Так, форсованим моторам можуть знадобитися особливий блок управління, форсунки і деталі газової магістралі підвищеної пропускної здатності і балон великої ємності.

Читайте також:   Чи знаєте ви, що будь-яке дитяче автокрісло має обмежений термін служби?

Високооборотні двигуни (наприклад, Honda) також можуть вимагати особливого підходу – спеціальних форсунок, додаткових датчиків. Деякі комплекти ГБО вирішують питання високих обертів спрощеним чином – автоматично переводячи двигун на бензин при розкручуванні більш ніж 4500-5000 об. \ Хв. Одним словом, кваліфікованим установникам ці проблеми відомі і вони їх легко вирішують. Цікаво, що найчастіше саме форсовані двигуни (наприклад, у Mitsubishi Lancer Evo), будучи розрахованими на важкі режими роботи, не знають ніяких проблем з охолодженням клапанів при роботі на газі.

9. Балон для газу займає багажник

Місце для бака звичайно потрібно, і тут творчо мислячі установники ГБО запропонують кілька рішень, оперуючи широкою номенклатурою типорозмірів балонів. Наприклад, можна вибрати торовидний балон («бублик»), який кладуть на місце «запаски», замість якої в свою чергу пропонується возити невелику «докатку» в чохлі. Якщо автомобіль експлуатується тільки в місті, недалеко від будинку, деякі відмовляються від запасного колеса взагалі. Також для машин «каботажного» радіусу дії можна використовувати невеликий циліндричний балон, що поміщається в нішу заднього крила. Непоганий варіант – розміщення зовні машини, під підлогою багажника (такі схеми популярні у власників Lada 4×4 і Chevrolet Niva). Правда, для цього може знадобитися переварити систему вихлопу.

10. Газифіковані автомобілі пахнуть газом

Потрібно уточнити – несправні газифіковані автомобілі пахнуть газом. Так само як і несправні бензинові автомобілі пахнуть бензином. Ароматизатор для того і додається в газ, щоб найменше герметичності трубопроводу стало помітним і водій звернувся на СТО або хоча б перекрив вихідний клапан на балоні. Вихлоп автомобіля з ГБО також може мати незвичний запах, і це також сигнал, що машина проситься на прийом до фахівців – газопаливна система неправильно відрегульована. Налаштування не займає багато часу.

Що в результаті?

Як бачите, в газобалонному обладнанні немає нічого «страшного». Низька популярність його в Росії – це цілком природно. Основних причин, крім уже згаданої і розвінчаною в нашій статті «газофобіі», дві:

– Недовіра до неділерскім сервісів. І майстрам тут нікого звинувачувати, крім самих себе і своїх колег. На «нефірмових» СТО високий ризик нарватися на хамство, непрофесіоналізм і банальний обман. Таке трапляється і у дилерів, але усміхненість менеджерів часом змушує клієнта повірити в протилежне. Тому-то більшість співгромадян не квапляться везти свої машини в руки сумнівних «газовиків».

– Небажання економити. Звичайно, якщо у вас UAZ Patriot або «ГАЗель», то про ГБО задумаєшся мимоволі – витрата легко перевалює за 20 літрів на 100 км, а машини – бюджетні, і їх рідко купують «сильно багаті» люди. Якщо ж автомобіль споживає літрів 12-13, та до того ж пробіги не критичні, то заради економії 1-2 тисяч гривень на рік, та до того ж не зараз, а невідомо коли, то гра свічок просто не варта.

Напишіть відгук